Site Rengi


Taşkent Özbekistan Yapı Fuarı

Fuar adı:        11. UZSTROY EXPO
Fuar tarihi:    26-28 EKİM 2022
Şehir:            TAŞKENT
Ülke:             ÖZBEKİSTAN
Organizatör: IEG UZBEKISTAN
Web:             
www.liderfair.com
E-mail:          
info@liderfair.comÜLKE PROFİLİ;

Türkiye, 2018 yılı itibariyle Özbekistan’ın dış Ticaretinden Ticaret Hacmi 2 Milyar Dolara yaklaşarak ve yüzde 6,7 pay alarak 4’üncü büyük ticari ortağı oldu.

30 milyona yaklaşan genç nüfusu  yer altı,  yer üstü zenginlikleri ve tarihsel derinliği ile bölgede önemli bir yeri olan Özbekistan gelecek vadeden bir ülke konumundadır.

Ülkemizin Özbekistanın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğu tarihten itibaren resmi ticari ilişkilerimiz devam etmiş ve gelişmiştir. Türk sermayeli firmalarımızın 1991 yılından itibaren, özellikle tekstil sektörü başta olmak üzere gıda, ilaç, otelcilik, inşaat malzemeleri ve plastik sektörlerinde yatırımlarının gerçekleştiği görülmektedir.

Mevcut merkezi ve stratejik konumuna ilaveten doğal kaynaklarının zenginliği, % 1.5 gibi yüksek bir  artış ivmesine sahip ülke nüfusu,  CIS ülkeleriyle  uygulanan gümrük birliği imkanları, kolay eğitilebilir bir işgücüne sahip oluşu, yatırım ve üretim için kullanılan başta enerji, hammadde ve işçilik olmak üzere girdi maliyetlerinin düşüklüğü, doymamış ve giderek büyümek zorunda olan bir pazar olması Özbekistan’ın şu an öne çıkan avantajları olarak değerlendirilmektedir.

Özbek makamlarıyla yapılan çeşitli toplantı ve temaslarda öne çıkan hususlar çerçevesinde otomotiv, yapı malzemeleri, tekstil ve deri, gıda teknolojileri, tarım makinaları gibi alanlarda ticari işbirlikleri geliştirilmelidir.

Cumhurbaşkanımızın Özbekistanı ziyareti sonrasında, iki ülke arasında büyük çaplı 25 anlaş sağlanmış yıllık 2  Milyar USD olan ticaret hacmi hedefi yıllık 5 Milyar USD ye yükseltilmiştir.

İki ülke arasındaki yeni döneminde Özbekistan’a gelen Türk iş adamların sayısı önemli oranda yükselirken hayata geçirilecek yeni ortak projelerin de artması öngörülüyor. 

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Özbekistan İnşaat Bakan Yardımcısı İskandarov Erkin Borieviç ve beraberindeki heyet ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bir araya geldi.

Özbekistan İnşaat Bakan Yardımcısı Borieviç ile beraberindeki heyet ile bir toplantı gerçekleştiren Bakan Yardımcısı Fatma Varank, iki ülkenin şehircilik alanındaki işbirliği konularına değindi. Türkiye ile Özbekistan ilişkilerinin “stratejik ortaklık” seviyesine yükseldiğine işaret eden Bakan Yardımcısı Varank, ekonomi ve ticaret başta olmak üzere eğitim ve kültür alanlarında somut gelişmelerin yaşandığını belirtti. Özbekistan’ın şehircilik alanında Türkiye’nin bilgi ve tecrübelerinden yararlanmasının önemine de vurgu yapan Varank, “Geçtiğimiz yıl ikili ticaretimizde yakaladığımız % 25’lik artışın ardından, bu yıl da % 20’ye yakın bir artışla ticaretimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz. Bununla birlikte, halen ülkelerimizin potansiyellerinin gerisinde olduğumuzu görüyoruz. Ticaretimizdeki ivmeyi koruyarak yıllık 5 milyar Dolar ticaret hacmine ulaşmalıyız. Ülkenizde her geçen gün gelişen yatırım ikliminin etkisiyle Türk işadamları Özbekistan’daki iş ve yatırım fırsatlarından giderek daha fazla istifade ediyorlar” diye konuştu.

Özbekistan piyasasında ülkemiz ihraç ürünleri uygun fiyat ve üstün kalitesiyle tanınmakta ve ürünlerimize ciddi talep bulunmaktadır. Özellikle tekstil ve konfeksiyon, makina, inşaat malzemeleri, otomotiv ve yedek parçaları, plastik ve kimyasal maddeler, tarım alet ve makinaları başta olmak üzere tüm sektörlerimizin ürünleri kalitesini ispatlamış ve tercih edilmektedir.

15 Mart 2019
2.371 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?